EEE | Aditya College of Engineering

Department of Humanities & Basic Sciences

B.Tech II Semester Revision Classes Time Table

MONDAY TUESDAY WEDNESDAY THURSDAY FRIDAY SATURDAY
BRANCH 1
(09:30AM-11:00AM)
2
(11:30AM-1:00PM)
1
(09:30AM-11:00AM)
2
(11:30AM-1:00PM)
1
(09:30AM-11:00AM)
2
(11:30AM-1:00PM)
1
(09:30AM-11:00AM)
2
(11:30AM-1:00PM)
1
(09:30AM-11:00AM)
2
(11:30AM-1:00PM)
1
(09:30AM-11:00AM)
2
(11:30AM-1:00PM)
CE ENGINEERING DRAWING
N.NARESH
PARTIAL DIFFERNTIAL EQUATIONS AND VECTOR CALCULUS
Dr.B.KRISHNAVENI
ENGINEERING MECHANICS
K.SIVA PRAKASH
ESSENTIAL ELECTRICAL AND ELECTRONICS ENGINEERING
B.GANESH PARDHU
PARTIAL DIFFERNTIAL EQUATIONS AND VECTOR CALCULUS
Dr.B.KRISHNAVENI
ESSENTIAL ELECTRICAL AND ELECTRONICS ENGINEERING
B.GANESH PARDHU
CHEMISTRY OF MATERIALS
B.TIRUPATI RAO
ENGINEERING MECHANICS
K.SIVA PRAKASH
PARTIAL DIFFERNTIAL EQUATIONS AND VECTOR CALCULUS
Dr.B.KRISHNAVENI
ENGINEERING DRAWING
N.NARESH
ESSENTIAL ELECTRICAL AND ELECTRONICS ENGINEERING
B.GANESH PARDHU
CHEMISTRY OF MATERIALS
B.TIRUPATI RAO
EEE PARTIAL DIFFERENTIAL EQUATIONS AND VECTOR CALCULUS
P SATISH
DATA STRUCTURES THROUGH C
N NALINI KRUPA
ELECTRICAL CIRCUIT ANALYSIS-1
J PAVAN
APPLIED PHYSICS
Dr.G. CHINNA RAM
PARTIAL DIFFERENTIAL EQUATIONS AND VECTOR CALCULUS
P SATISH
BCME
K RAJENDRA
DATA STRUCTURES THROUGH C
N NALINI KRUPA
APPLIED PHYSICS
Dr.G. CHINNA RAM
ELECTRICAL CIRCUIT ANALYSIS-1
J PAVAN
DATA STRUCTURES THROUGH C
N NALINI KRUPA
PARTIAL DIFFERENTIAL EQUATIONS AND VECTOR CALCULUS
P SATISH
BCME
K RAJENDRA
ME PARTIAL DIFFERENTIAL EQUATIONS AND VECTOR CALCULUS
P SATISH
ESSENTIAL ELECTRICAL AND ELECTRONICS ENGINEERING.
N RAJESH
ENGINEERING MECHANICS
K SIVA PRAKASH
CHEMISTRY OF MATERIALS
K MRIDULA DEVI
PARTIAL DIFFERENTIAL EQUATIONS AND VECTOR CALCULUS
P SATISH
ENGG GRAPHICS
S ANJANI DEVI
CHEMISTRY OF MATERIALS
K MRIDULA DEVI
ENGINEERING MECHANICS
K SIVA PRAKASH
ESSENTIAL ELECTRICAL AND ELECTRONICS ENGINEERING
N RAJESH
ENGG GRAPHICS
S ANJANI DEVI
PARTIAL DIFFERENTIAL EQUATIONS AND VECTOR CALCULUS
P SATISH
ESSENTIAL ELECTRICAL AND ELECTRONICS ENGINEERING
N RAJESH
ECE BASIC ELECTRICAL ENGINEERING
I.VEERANJANEYULU
ENGINEERING CHEMISTRY
D. SRAVANI
NETWORK ANALYSIS
S.K.BHASHA
TRANSFORM TECHNIQUES
V.VENKAT KUMAR
BASIC ELECTRICAL ENGINEERING
I.VEERANJANEYULU
ENGINEERING CHEMISTRY
D. SRAVANI
ENGINEERING DRAWING
A. NASEEMUDDIN
NETWORK ANALYSIS
S.K.BHASHA
BASIC ELECTRICAL ENGINEERING
I.VEERANJANEYULU
TRANSFORM TECHNIQUES
V.VENKAT KUMAR
ENGINEERING DRAWING
A. NASEEMUDDIN
NETWORK ANALYSIS
S.K.BHASHA
CSE NUMERICAL METHODS AND COMPLEX VARIABLES
DVL PRASANNA
ENGINEERING CHEMISTRY
RAFFI UNNISSA
ESSENTIAL ELECTRICAL AND ELECTRONICS ENGINEERING
K RAVI KUMAR REDDY
DATA STRUCTURES THROUGH C++
D V RAVI KUMAR
ENGG GRAPHICS
P. NARAYANA
NUMERICAL METHODS AND COMPLEX VARIABLES
DVL PRASANNA
ESSENTIAL ELECTRICAL AND ELECTRONICS ENGINEERING
K RAVI KUMAR REDDY
DATA STRUCTURES THROUGH C++
D V RAVI KUMAR
ENGG GRAPHICS
P. NARAYANA
NUMERICAL METHODS AND COMPLEX VARIABLES
DVL PRASANNA
ENGG GRAPHICS
P. NARAYANA
ENGINEERING CHEMISTRY
RAFFI UNNISSA
IT DATA STRUCTURES THROUGH C++
S SUSHMA
ESSENTIAL ELECTRICAL AND ELECTRONICS ENGINEERING
N RAJESH
NUMERICAL METHODS AND COMPLEX VARIABLES
M SRIKANTH
APPLIED PHYSICS
Dr.G. CHINNA RAM
DATA STRUCTURES THROUGH C++
S SUSHMA
ENGG GRAPHICS
S ANJANI DEVI
NUMERICAL METHODS AND COMPLEX VARIABLES
M SRIKANTH
APPLIED PHYSICS
Dr.G. CHINNA RAM
ESSENTIAL ELECTRICAL AND ELECTRONICS ENGINEERING
N RAJESH
ENGG GRAPHICS
S ANJANI DEVI
DATA STRUCTURES THROUGH C++
S SUSHMA
ESSENTIAL ELECTRICAL AND ELECTRONICS ENGINEERING
N RAJESH
PT ENGINEERING DRAWING
N.NARESH
ENGINEERING MECHANICS
K.VIJETHA
CHEMISTRY OF MATERIALS
Dr.S.ARUNA KUMARI
ESSENTIAL ELECTRICAL AND ELECTRONICS ENGINEERING
B.GANESH PARDHU
PARTIAL DIFFERNTIAL EQUATIONS AND VECTOR CALCULUS
Dr.G.VENKATA RAMANA
ESSENTIAL ELECTRICAL AND ELECTRONICS ENGINEERING
B.GANESH PARDHU
CHEMISTRY OF MATERIALS
Dr.S.ARUNA KUMARI
PARTIAL DIFFERNTIAL EQUATIONS AND VECTOR CALCULUS
Dr.G.VENKATA RAMANA
ENGINEERING MECHANICS
K.VIJETHA
ENGINEERING DRAWING
N.NARESH
ESSENTIAL ELECTRICAL AND ELECTRONICS ENGINEERING
B.GANESH PARDHU
PARTIAL DIFFERNTIAL EQUATIONS AND VECTOR CALCULUS
Dr.G.VENKATA RAMANA
Min.E ENGINEERING DRAWING
N.NARESH
ENGINEERING MECHANICS
K.VIJETHA
CHEMISTRY OF MATERIALS
Dr.S.ARUNA KUMARI
ESSENTIAL ELECTRICAL AND ELECTRONICS ENGINEERING
B.GANESH PARDHU
PARTIAL DIFFERNTIAL EQUATIONS AND VECTOR CALCULUS
Dr.G.VENKATA RAMANA
ESSENTIAL ELECTRICAL AND ELECTRONICS ENGINEERING
B.GANESH PARDHU
CHEMISTRY OF MATERIALS
Dr.S.ARUNA KUMARI
PARTIAL DIFFERNTIAL EQUATIONS AND VECTOR CALCULUS
Dr.G.VENKATA RAMANA
ENGINEERING MECHANICS
K.VIJETHA
ENGINEERING DRAWING
N.NARESH
ESSENTIAL ELECTRICAL AND ELECTRONICS ENGINEERING
B.GANESH PARDHU
PARTIAL DIFFERNTIAL EQUATIONS AND VECTOR CALCULUS
Dr.G.VENKATA RAMANA
Ag.E ENGINEERING DRAWING
K.RAJENDRA
ENGINEERING MECHANICS
K.VIJETHA
PARTIAL DIFFERNTIAL EQUATIONS AND VECTOR CALCULUS
CH.S.S.N.MURTHY
ESSENTIAL ELECTRICAL AND ELECTRONICS ENGINEERING
B.GANESH PARDHU
CHEMISTRY OF MATERIALS
Dr.O.S.S.CHANDANA
ESSENTIAL ELECTRICAL AND ELECTRONICS ENGINEERING
B.GANESH PARDHU
ENGINEERING DRAWING
K.RAJENDRA
PARTIAL DIFFERNTIAL EQUATIONS AND VECTOR CALCULUS
CH.S.S.N.MURTHY
ENGINEERING MECHANICS
K.VIJETHA
CHEMISTRY OF MATERIALS
Dr.O.S.S.CHANDANA
ESSENTIAL ELECTRICAL AND ELECTRONICS ENGINEERING
B.GANESH PARDHU
PARTIAL DIFFERNTIAL EQUATIONS AND VECTOR CALCULUS
CH.S.S.N.MURTHY

B.Tech IV Semester Online Revision Classes Time Table

DEPARTMENTS MONDAY TUESDAY WEDNESDAY THURSDAY FRIDAY SATURDAY
DAY/ BRANCH Section Session-1
(09:00AM -10:30 AM)
Session-2
(10:30AM -12:00 PM)
Session-1
(09:00AM -10:30 AM)
Session-2
(10:30AM -12:00 PM)
Session-1
(09:00AM -10:30 AM)
Session-2
(10:30AM -12:00 PM)
Session-1
(09:30AM -10:30 AM)
Session-2
(10:30AM -12:00 PM)
Session-1
(09:00AM -10:30 AM)
Session-2
(10:30AM -12:00 PM)
Session-1
(09:00AM -10:30 AM)
Session-2
(10:30AM -12:00 PM)
CE A STRUCTURAL ANALYSIS-I
Dr S Govinda rajan
Team name:II CE AB
BP&CAD
CH DEVI
Team name:II CE AB
ENGINEERING GEOLOGY
P SHIVA KUMAR
Team name:II CE AB
STRENGTH OF MATERIALS-I
S NAGENDRA
Team name:II CE AB
BP&CAD
CH DEVI
Team name:II CE AB
STRUCTURAL ANALYSIS-I
Dr S Govinda rajan
Team name:II CE AB
CONCRETE TECHNOLOGY
KDNS RAGINI
Team name:II CE AB
H&HM
G SWATHI
Team name:II CE AB
STRENGTH OF MATERIALS-I
S NAGENDRA
Team name:II CE AB
ENGINEERING GEOLOGY
P SHIVA KUMAR
Team name:II CE AB
H&HM
G SWATHI
Team name:II CE AB
CONCRETE TECHNOLOGY
KDNS RAGINI
Team name:II CE AB
B STRUCTURAL ANALYSIS-I
Dr S Govinda rajan
Team name:II CE AB
BP&CAD
CH DEVI
Team name:II CE AB
ENGINEERING GEOLOGY
P SHIVA KUMAR
Team name:II CE AB
STRENGTH OF MATERIALS-I
S NAGENDRA
Team name:II CE AB
BP&CAD
CH DEVI
Team name:II CE AB
STRUCTURAL ANALYSIS-I
Dr S Govinda rajan
Team name:II CE AB
CONCRETE TECHNOLOGY
KDNS RAGINI
Team name:II CE AB
H&HM
G SWATHI
Team name:II CE AB
STRENGTH OF MATERIALS-I
S NAGENDRA
Team name:II CE AB
ENGINEERING GEOLOGY
P SHIVA KUMAR
Team name:II CE AB
H&HM
G SWATHI
Team name:II CE AB
CONCRETE TECHNOLOGY
KDNS RAGINI
Team name:II CE AB
EEE A DIGITAL CIRCUITS AND LOGIC DESIGN
B.V.V.L. KALABHARATHI
Team Name: II EEE AB
ELECTRICAL MEASUREMENTS
Dr.K.BAPAYYA NAIDU
Team Name: II EEE AB
POWER SYSTEMS-I
Dr.V.SRINIVASA RAO
Team Name: II EEE AB
MANAGEMENT SCIENCE
K. SRINIVAS
Team Name: II EEE AB
CONTROL SYSTEMS
CH.GOVINDA
Team Name: II EEE AB
ELECTRICAL MACHINES-II
P S D BHIMARAJU
Team Name: II EEE AB
POWER SYSTEMS-I
Dr.V.SRINIVASA RAO
Team Name: II EEE AB
DIGITAL CIRCUITS AND LOGIC DESIGN
B.V.V.L. KALABHARATHI
Team Name: II EEE AB
ELECTRICAL MEASUREMENTS
Dr.K.BAPAYYA NAIDU
Team Name: II EEE AB
MANAGEMENT SCIENCE
K. SRINIVAS
Team Name: II EEE AB
CONTROL SYSTEMS
CH.GOVINDA
Team Name: II EEE AB
ELECTRICAL MACHINES-II
P S D BHIMARAJU
Team Name: II EEE AB
B DIGITAL CIRCUITS AND LOGIC DESIGN
B.V.V.L. KALABHARATHI
Team Name: II EEE AB
ELECTRICAL MEASUREMENTS
Dr.K.BAPAYYA NAIDU
Team Name: II EEE AB
POWER SYSTEMS-I
Dr.V.SRINIVASA RAO
Team Name: II EEE AB
MANAGEMENT SCIENCE
K. SRINIVAS
Team Name: II EEE AB
CONTROL SYSTEMS
CH.GOVINDA
Team Name: II EEE AB
ELECTRICAL MACHINES-II
P S D BHIMARAJU
Team Name: II EEE AB
POWER SYSTEMS-I
Dr.V.SRINIVASA RAO
Team Name: II EEE AB
DIGITAL CIRCUITS AND LOGIC DESIGN
B.V.V.L. KALABHARATHI
Team Name: II EEE AB
ELECTRICAL MEASUREMENTS
Dr.K.BAPAYYA NAIDU
Team Name: II EEE AB
MANAGEMENT SCIENCE
K. SRINIVAS
Team Name: II EEE AB
CONTROL SYSTEMS
CH.GOVINDA
Team Name: II EEE AB
ELECTRICAL MACHINES-II
P S D BHIMARAJU
Team Name: II EEE AB
ME A KOM
Dr. V V Kamesh
II-ME-A & II-MIN
IEM
Ms. Hymavathi
II-ME-A
PT
Mr. Rajesh Kumar
II-ME-A
TE-I
Dr. P S Ranjit
II-ME-ABC2
KOM
Dr. V V Kamesh
II-ME-A & II-MIN
TE-I
Dr. P S Ranjit
II-ME-ABC2
DMM-I
Mr. SDVVS Bhimesh Reddy
II-ME-A
TE-I
Dr. P S Ranjit
II-ME-ABC2
PT
Mr. Rajesh Kumar
II-ME-A
DMM-I
Mr. SDVVS Bhimesh Reddy
II-ME-A
IEM
Mr. Hyma
II-ME-A
DMM-I
Mr. SDVVS Bhimesh Reddy
II-ME-A
B DMM-I
Mr. S N S Maruthy Vijay
II-ME-BC
IEM
Mr. K Srinivas
II-ME-B
PT
Mrs. M Anusha
II-ME-B
TE-I
Dr. P S Ranjit
II-ME-ABC2
KOM
Dr. Bh Varaprasad
II-ME-BC
TE-I
Dr. P S Ranjit
II-ME-ABC2
DMM-I
Mr. S N S Maruthy Vijay
II-ME-BC
TE-I
Dr. P S Ranjit
II-ME-ABC2
PT
Mrs. M Anusha
II-ME-B
KOM
Dr. Bh Varaprasad
II-ME-BC
IEM
Mr. K Srinivas
II-ME-B
DMM-I
Mr. S N S Maruthy Vijay
II-ME-BC
C DMM-I
Mr. S N S Maruthy Vijay
II-ME-BC
IEM
Mrs. V Sunitha
II-ME-C
PT
Mrs. V Pragna
II-ME-C
TE-I
Dr. P S Ranjit
II-ME-ABC2
KOM
Dr. Bh Varaprasad
II-ME-BC
TE-I
Dr. P S Ranjit
II-ME-ABC2
DMM-I
Mr. S N S Maruthy Vijay
II-ME-BC
TE-I
Dr. P S Ranjit
II-ME-ABC2
PT
Mrs. V Pragna
II-ME-C
KOM
Dr. Bh Varaprasad
II-ME-BC
IEM
Mrs. V Sunitha
II-ME-C
DMM-I
Mr. S N S Maruthy Vijay
II-ME-BC
ECE A ECA
Mr.T.Srinivasa Rao/Mr.A.KondaBabu
Team Name: II-ECE-AB
LCS
Mrs.T.Revathi
Team Name: II-ECE-AB
PDC
Dr.M.Raja Sekhar
Team Name: II-ECE-AB
MS
Mrs.V.Suneetha
Team Name: II-ECE-ABCD
EMTL
Dr.J.Sudhakar
Team Name: II-ECE-AB
AC
Mrs.B S Sridevi
Team Name: II-ECE-AB
LCS
Mrs.T.Revathi
Team Name: II-ECE-AB
ECA
Mr.T.Srinivasa Rao/Mr.A.KondaBabu
Team Name: II-ECE-AB
PDC
Dr.M.Raja Sekhar
Team Name: II-ECE-AB
EMTL
Dr.J.Sudhakar
Team Name: II-ECE-AB
AC
Mrs.B S Sridevi
Team Name: II-ECE-AB
IPR
Mr.B.Srinivas
Team Name: II-ECE-AB
B ECA
Mr.T.Srinivasa Rao/Mr.A.KondaBabu
Team Name: II-ECE-AB
LCS
Mrs.T.Revathi
Team Name: II-ECE-AB
PDC
Dr.M.Raja Sekhar
Team Name: II-ECE-AB
MS
Mrs.V.Suneetha
Team Name: II-ECE-ABCD
EMTL
Dr.J.Sudhakar
Team Name: II-ECE-AB
AC
Mrs.B S Sridevi
Team Name: II-ECE-AB
LCS
Mrs.T.Revathi
Team Name: II-ECE-AB
ECA
Mr.T.Srinivasa Rao/Mr.A.KondaBabu
Team Name: II-ECE-AB
PDC
Dr.M.Raja Sekhar
Team Name: II-ECE-AB
EMTL
Dr.J.Sudhakar
Team Name: II-ECE-AB
AC
Mrs.B S Sridevi
Team Name: II-ECE-AB
IPR
Mr.B.Srinivas
Team Name: II-ECE-AB
C Linear Contol Systems
Miss.CH V Kiranmayi
Team Name: II ECE CD
Pulse & Digital Circuits
Mr.S.Bala Gangadhar Tilak Babu/Mrs K.Pavani
Team Name: II ECE CD
Analog Communications
Dr.U.Rajyalakshmi
Team Name: II ECE CD
Management Science
Mrs. V. Suneetha
Team Name: II ECE ABCD
Electro Magnetic Waves & Transmission Lines
Mrs.G.Jyothirmai
Team Name: II ECE CD
Electronic & Circuit Analysis
Mr.M.Neeladri
Team Name: II ECE CD
Pulse & Digital Circuits
Mr.S.Bala Gangadhar Tilak Babu/Mrs K.Pavani
Team Name: II ECE CD
Linear Contol Systems
Miss.CH V Kiranmayi
Team Name: II ECE CD
Electro Magnetic Waves & Transmission Lines
Mrs.G.Jyothirmai
Team Name: II ECE CD
Analog Communications
Dr.U.Rajyalakshmi
Team Name: II ECE CD
Electronic & Circuit Analysis
Mr.M.Neeladri
Team Name: II ECE CD
IPR & P
Dr N. R.Dinesh babu/Mrs K.Pavani
Team Name: II ECE CD
D Linear Contol Systems
Miss.CH V Kiranmayi
Pulse & Digital Circuits
Mr.S.Bala Gangadhar Tilak Babu/Mrs K.Pavani
Team Name: II ECE CD
Analog Communications
Dr.U.Rajyalakshmi
Management Science
Mrs. V. Suneetha
Team Name: II ECE ABCD
Electro Magnetic Waves & Transmission Lines
Mrs.G.Jyothirmai
Team Name: II ECE CD
Electronic & Circuit Analysis
Mr.M.Neeladri
Team Name: II ECE CD
Pulse & Digital Circuits
Mr.S.Bala Gangadhar Tilak Babu/Mrs K.Pavani
Team Name: II ECE CD
Linear Contol Systems
Miss.CH V Kiranmayi
Team Name: II ECE CD
Electro Magnetic Waves & Transmission Lines
Mrs.G.Jyothirmai
Team Name: II ECE CD
Analog Communications
Dr.U.Rajyalakshmi
Team Name: II ECE CD
Electronic & Circuit Analysis
Mr.M.Neeladri
Team Name: II ECE CD
IPR & P
Dr N. R.Dinesh babu/Mrs K.Pavani
Team Name: II ECE CD
CSE A Formal Languages and Automata Theory
Mr.K. Govindaraju, Mr.A. Phani Sridhar/ Mr.Ch. Prasada Rao
TEAM NAME II CSE REVISION
Principles of programming Languages
BRSS Raju/ Dr. P. Nanna Babu
Team Name: II CSE REVISION
JAVA Programming
Ms. N. Akhila/ Mr. K. Govindaraju,/ Ms. K. Devi priya
Team Name: II CSE REVISION
Computer Organization
Ms. A. Vanathi/ Mr. G. Uma mahesh
Team Name: II CSE REVISION
Database Management Systems..
Ms. K. Vydehi/ Mr.A. Phani Sridhar
Team Name: II CSE REVISION
Software Engineering
Mr. Ch. Prasada rao/ Mr. M. kalyan Ram/ Dr.S. Rama Sree
Team name: II CSE REVISION
Formal Languages and Automata Theory
Mr.K. Govindaraju, Mr.A. Phani Sridhar/ Mr.Ch. Prasada Rao
TEAM NAME II CSE REVISION
Principles of programming Languages
BRSS Raju/ Dr. P. Nanna Babu
Team Name: II CSE REVISION
JAVA Programming
Ms. N. Akhila/ Mr. K. Govindaraju,/ Ms. K. Devi priya
Team Name: II CSE REVISION
Computer Organization
Ms. A. Vanathi/ Mr. G. Uma mahesh
Team Name: II CSE REVISION
Database Management Systems..
Ms. K. Vydehi/ Mr.A. Phani Sridhar
Team Name: II CSE REVISION
Software Engineering
Mr. Ch. Prasada rao/ Mr. M. kalyan Ram/ Dr.S. Rama Sree
Team name: II CSE REVISION
B Formal Languages and Automata Theory
Mr.K. Govindaraju, Mr.A. Phani Sridhar/ Mr.Ch. Prasada Rao
TEAM NAME II CSE REVISION
Principles of programming Languages
BRSS Raju/ Dr. P. Nanna Babu
Team Name: II CSE REVISION
JAVA Programming
Ms. N. Akhila/ Mr. K. Govindaraju,/ Ms. K. Devi priya
Team Name: II CSE REVISION
Computer Organization
Ms. A. Vanathi/ Mr. G. Uma mahesh
Team Name: II CSE REVISION
Database Management Systems..
Ms. K. Vydehi/ Mr.A. Phani Sridhar
Team Name: II CSE REVISION
Software Engineering
Mr. Ch. Prasada rao/ Mr. M. kalyan Ram/ Dr.S. Rama Sree
Team name: II CSE REVISION
Formal Languages and Automata Theory
Mr.K. Govindaraju, Mr.A. Phani Sridhar/ Mr.Ch. Prasada Rao
TEAM NAME II CSE REVISION
Principles of programming Languages
BRSS Raju/ Dr. P. Nanna Babu
Team Name: II CSE REVISION
JAVA Programming
Ms. N. Akhila/ Mr. K. Govindaraju,/ Ms. K. Devi priya
Team Name: II CSE REVISION
Computer Organization
Ms. A. Vanathi/ Mr. G. Uma mahesh
Team Name: II CSE REVISION
Database Management Systems..
Ms. K. Vydehi/ Mr.A. Phani Sridhar
Team Name: II CSE REVISION
Software Engineering
Mr. Ch. Prasada rao/ Mr. M. kalyan Ram/ Dr.S. Rama Sree
Team name: II CSE REVISION
C Formal Languages and Automata Theory
Mr.K. Govindaraju, Mr.A. Phani Sridhar/ Mr.Ch. Prasada Rao
TEAM NAME II CSE REVISION
Principles of programming Languages
BRSS Raju/ Dr. P. Nanna Babu
Team Name: II CSE REVISION
JAVA Programming
Ms. N. Akhila/ Mr. K. Govindaraju,/ Ms. K. Devi priya
Team Name: II CSE REVISION
Computer Organization
Ms. A. Vanathi/ Mr. G. Uma mahesh
Team Name: II CSE REVISION
Database Management Systems..
Ms. K. Vydehi/ Mr.A. Phani Sridhar
Team Name: II CSE REVISION
Software Engineering
Mr. Ch. Prasada rao/ Mr. M. kalyan Ram/ Dr.S. Rama Sree
Team name: II CSE REVISION
Formal Languages and Automata Theory
Mr.K. Govindaraju, Mr.A. Phani Sridhar/ Mr.Ch. Prasada Rao
TEAM NAME II CSE REVISION
Principles of programming Languages
BRSS Raju/ Dr. P. Nanna Babu
Team Name: II CSE REVISION
JAVA Programming
Ms. N. Akhila/ Mr. K. Govindaraju,/ Ms. K. Devi priya
Team Name: II CSE REVISION
Computer Organization
Ms. A. Vanathi/ Mr. G. Uma mahesh
Team Name: II CSE REVISION
Database Management Systems..
Ms. K. Vydehi/ Mr.A. Phani Sridhar
Team Name: II CSE REVISION
Software Engineering
Mr. Ch. Prasada rao/ Mr. M. kalyan Ram/ Dr.S. Rama Sree
Team name: II CSE REVISION
IT A JAVA
M.Raja Babu
Team Name:II-IT
MS
D.Maheswari
Team Name:II-IT
CO
G.Lakshmi Kranthi
Team Name:II-IT
DBMS
V.V.Gopala Rao
Team Name:II-IT
LP
G.Srinivas
Team Name:II-IT
SE
G.Siva Sankar
Team Name:II-IT
JAVA
M.Raja Babu
Team Name:II-IT
MS
D.Maheswari
Team Name:II-IT
CO
G.Lakshmi Kranthi
Team Name:II-IT
DBMS
V.V.Gopala Rao
Team Name:II-IT
LP
G.Srinivas
Team Name:II-IT
SE
G.Siva Sankar
Team Name:II-IT
PT A PROCESS HEAT TRANSFER
CH.SUBBA RAO
Team Name: II PT- AB
PERTROLEUM GEOLOGY
Y.R.C.S.NARAYANA
Team Name: II PT- AB
PROBABILITY & STATISTICS
N.SUJATHA
Team Name: II PT- AB
MANAGMENT SCIENCE
K.SRINIVAS
Team Name: II PT- A
MOMENTUM TRANSFER
DR.T.ANIL KUMAR
Team Name: II PT -AB
THERMODYNAMICS
CH.SUBBA RAO
Team Name: II PT -AB
PROBABILITY & STATISTICS
N.SUJATHA
Team Name: II PT- AB
PROCESS HEAT TRANSFER
CH.SUBBA RAO
Team Name: II PT- AB
PERTROLEUM GEOLOGY
Y.R.C.S.NARAYANA
Team Name: II PT- AB
MANAGMENT SCIENCE
K.SRINIVAS
Team Name: II PT- A
MOMENTUM TRANSFER
DR.T.ANIL KUMAR
Team Name: II PT -AB
THERMODYNAMICS
CH.SUBBA RAO
Team Name: II PT -AB
B PROCESS HEAT TRANSFER
CH.SUBBA RAO
Team Name: II PT- AB
PERTROLEUM GEOLOGY
Y.R.C.S.NARAYANA
Team Name: II PT- AB
PROBABILITY & STATISTICS
N.SUJATHA
Team Name: II PT- AB
PETROLEUM EXPLORATION
R.SRINIVAS
Team Name: II PT B
MOMENTUM TRANSFER
DR.T.ANIL KUMAR
Team Name: II PT -AB
THERMODYNAMICS
CH.SUBBA RAO
Team Name: II PT -AB
PROBABILITY & STATISTICS
N.SUJATHA
Team Name: II PT- AB
PROCESS HEAT TRANSFER
CH.SUBBA RAO
Team Name: II PT- AB
PERTROLEUM GEOLOGY
Y.R.C.S.NARAYANA
Team Name: II PT- AB
MANAGMENT SCIENCE
K.SRINIVAS
Team Name: II PT- A
MOMENTUM TRANSFER
DR.T.ANIL KUMAR
Team Name: II PT -AB
THERMODYNAMICS
CH.SUBBA RAO
Team Name: II PT -AB
Min.E A KOM
DR.KAMESH
TEAM NAME-II-MIN
FRM
DR.A.K.TRIPATHI
TEAM NAME-II-MIN
CAM
H.GOWTHAM TEAM
NAME-II-MIN
FRM
DR.A.K.TRIPATHI
TEAM NAME-II-MIN
KOM
DR.KAMESH
TEAM NAME-II-MIN
MS-1
R.SUDHAKAR REDDY
TEAM NAME-II-MIN
GEOLOGY
SAI NARAYANA
TEAM NAME-II-MIN
GEOLOGY
SAI NARAYANA
TEAM NAME-II-MIN
CAM
H.GOWTHAM
TEAM NAME-II-MIN
SURFACE MINING
V.VINOD KUMAR
TEAM NAME-II-MIN
MS-1
R.SUDHAKAR REDDY
TEAM NAME-II-MIN
SURFACE MINING
V.VINOD KUMAR
TEAM NAME-II-MIN
Ag.E A Soil Mechanics
B. Maheedar
Team Name: II AGE
Fluid Mechanics and Hydraulic Machines
K. Jaya Rao
Team Name: II AGE
Soil Mechanics
B. Maheedar
Team Name: II AGE
Fluid Mechanics and Hydraulic Machines
K. Jaya Rao
Team Name: II AGE
Engineering Properties of Biological Materials and Food Quality
S. Jhansi Lakshmi
Team Name: II AGE
Surface Water Hydrology
G. Sujatha
Team Name: II AGE
Thermo Dynamics and Refrigeration System
Vikram Singh
Team Name: II AGE
Heat and Mass Transfer
V. Sai Krishna
Team Name: II AGE
Engineering Properties of Biological Materials and Food Quality
S. Jhansi Lakshmi
Team Name: II AGE
Surface Water Hydrology
G. Sujatha
Team Name: II AGE
Thermo Dynamics and Refrigeration System
Vikram Singh
Team Name: II AGE
Heat and Mass Transfer
V. Sai Krishna
Team Name: II AGE

B.Tech VI Semester Online Revision Classes Time Table


DEPARTMENTS MONDAY TUESDAY WEDNESDAY THURSDAY FRIDAY SATURDAY
DAY/ BRANCH Section Session-1
(09:00AM -10:30 AM)
Session-2
(10:30AM -12:00 PM)
Session-1
(09:00AM -10:30 AM)
Session-2
(10:30AM -12:00 PM)
Session-1
(09:00AM -10:30 AM)
Session-2
(10:30AM -12:00 PM)
Session-1
(09:30AM -10:30 AM)
Session-2
(10:30AM -12:00 PM)
Session-1
(09:00AM -10:30 AM)
Session-2
(10:30AM -12:00 PM)
Session-1
(09:00AM -10:30 AM)
Session-2
(10:30AM -12:00 PM)
CE A GROUND IMPROVEMENT TECHNIQUES
Dr G Rajyalakshmi
Team name:III CE AB
REPAIR & REHABILITATION OF STRUCTURES
A Satish Kumar
Team name:III CE AB
PRESTRESSED CONCRETE
P Ravikishore
Team name:III CE AB
GEOTECHNICAL ENGG-I
Dr D Pradeep kumar
Team name:III CE AB
REPAIR & REHABILITATION OF STRUCTURES
A Satish Kumar
Team name:III CE AB
GROUND IMPROVEMENT TECHNIQUES
Dr G Rajyalakshmi
Team name:III CE AB
DDSS
Dr S Govinda rajan
Team name:III CE A
WATER RESOUCES ENGINEERING-II
J HEMANTH
Team name:III CE AB
GEOTECHNICAL ENGG-I
Dr D Pradeep kumar
Team name:III CE AB
PRESTRESSED CONCRETE
P Ravikishore
Team name:III CE AB
WATER RESOUCES ENGINEERING-II
J HEMANTH
Team name:III CE AB
DDSS
Dr S Govinda rajan
Team name:III CE A
B GROUND IMPROVEMENT TECHNIQUES
Dr G Rajyalakshmi
Team name:III CE AB
REPAIR & REHABILITATION OF STRUCTURES
A Satish Kumar
Team name:III CE AB
PRESTRESSED CONCRETE
P Ravikishore
Team name:III CE AB
GEOTECHNICAL ENGG-I
Dr D Pradeep kumar
Team name:III CE AB
REPAIR & REHABILITATION OF STRUCTURES
A Satish Kumar
Team name:III CE AB
GROUND IMPROVEMENT TECHNIQUES
Dr G Rajyalakshmi
Team name:III CE AB
DDSS
CH DEVI
Team name:III CE B
WATER RESOUCES ENGINEERING-II
J HEMANTH
Team name:III CE AB
GEOTECHNICAL ENGG-I
Dr D Pradeep kumar
Team name:III CE AB
PRESTRESSED CONCRETE
P Ravikishore
Team name:III CE AB
WATER RESOUCES ENGINEERING-II
J HEMANTH
Team name:III CE AB
DDSS
CH DEVI
Team name:III CE B
EEE A DATA STRUCTURES
G. ANIL SRINIVAS
Team Name: III EEE AB
MICRO PROCESSOR AND MICRO CONTROLLERS
V SIDDHARTHA
Team Name: III EEE AB
POWER ELECTRONIC CONTROLLERS AND DRIVES
B.VEERANARAYANA
Team Name: III EEE AB
ELECTRICAL DISTRIBUTION SYSTEMS
K PARDHA SARADHI REDDY
Team Name: III EEE AB
POWER SYSTEM ANALYSIS
Dr.K.V.S.R MURTHY
Team Name: III EEE AB
INSTRUMENTATION
CH.B. A. RAJU
Team Name: III EEE AB
DATA STRUCTURES
G. ANIL SRINIVAS
Team Name: III EEE AB
MICRO PROCESSOR AND MICRO CONTROLLERS
V SIDDHARTHA
Team Name: III EEE AB
ELECTRICAL DISTRIBUTION SYSTEMS
K PARDHA SARADHI REDDY
Team Name: III EEE AB
POWER ELECTRONIC CONTROLLERS AND DRIVES
B.VEERANARAYANA
Team Name: III EEE AB
INSTRUMENTATION
CH.B. A. RAJU
Team Name: III EEE AB
POWER SYSTEM ANALYSIS
Dr.K.V.S.R MURTHY
Team Name: III EEE AB
B DATA STRUCTURES
G. ANIL SRINIVAS
Team Name: III EEE AB
MICRO PROCESSOR AND MICRO CONTROLLERS
V SIDDHARTHA
Team Name: III EEE AB
POWER ELECTRONIC CONTROLLERS AND DRIVES
B.VEERANARAYANA
Team Name: III EEE AB
ELECTRICAL DISTRIBUTION SYSTEMS
K PARDHA SARADHI REDDY
Team Name: III EEE AB
POWER SYSTEM ANALYSIS
Dr.K.V.S.R MURTHY
Team Name: III EEE AB
INSTRUMENTATION
CH.B. A. RAJU
Team Name: III EEE AB
DATA STRUCTURES
G. ANIL SRINIVAS
Team Name: III EEE AB
MICRO PROCESSOR AND MICRO CONTROLLERS
V SIDDHARTHA
Team Name: III EEE AB
ELECTRICAL DISTRIBUTION SYSTEMS
K PARDHA SARADHI REDDY
Team Name: III EEE AB
POWER ELECTRONIC CONTROLLERS AND DRIVES
B.VEERANARAYANA
Team Name: III EEE AB
INSTRUMENTATION
CH.B. A. RAJU
Team Name: III EEE AB
POWER SYSTEM ANALYSIS
Dr.K.V.S.R MURTHY
Team Name: III EEE AB
ME A UCMP
Mr. A Suman Babu
III-ME-ABC
METRO;OGY
Mr. V S N Ch Dattu
III-ME-ABC
RAC
Dr. Pritamkumar Das
III-ME-ABC
HT
Dr. A Sarvanan
III-ME-AB
METRO;OGY
Mr. V S N Ch Dattu
III-ME-ABC
RAC
Dr. Pritamkumar Das
III-ME-ABC
DFM
Mrs. A Sirisha Bhadra Kali
III-ME-ABC
HT
Dr. A Sarvanan
III-ME-AB
IHP
Mr. A S S M Sita Rama Murthy / Mr. J Rajasekhar
III-ME-ABC
ROBOTICS
Mr. Ch Laxmi Mohankumar
III-ME-ABC
NDE
Mr. K L Kishore
III-ME-ABC
ROBOTICS
Mr. Ch Laxmi Mohankumar
III-ME-ABC
B UCMP
Mr. A Suman Babu
III-ME-ABC
METRO;OGY
Mr. V S N Ch Dattu
III-ME-ABC
RAC
Dr. Pritamkumar Das
III-ME-ABC
HT
Dr. A Sarvanan
III-ME-AB
METRO;OGY
Mr. V S N Ch Dattu
III-ME-ABC
RAC
Dr. Pritamkumar Das
III-ME-ABC
DFM
Mrs. A Sirisha Bhadra Kali
III-ME-ABC
HT
Dr. A Sarvanan
III-ME-AB
IHP
Mr. A S S M Sita Rama Murthy / Mr. J Rajasekhar
III-ME-ABC
ROBOTICS
Mr. Ch Laxmi Mohankumar
III-ME-ABC
NDE
Mr. K L Kishore
III-ME-ABC
ROBOTICS
Mr. Ch Laxmi Mohankumar
III-ME-ABC
C UCMP
Mr. A Suman Babu
III-ME-ABC
METRO;OGY
Mr. V S N Ch Dattu
III-ME-ABC
RAC
Dr. Pritamkumar Das
III-ME-ABC
HT
Mr. J Rajasekhar
III-ME-C
METRO;OGY
Mr. V S N Ch Dattu
III-ME-ABC
RAC
Dr. Pritamkumar Das
III-ME-ABC
DFM
Mrs. A Sirisha Bhadra Kali
III-ME-ABC
HT
Mr. J Rajasekhar
III-ME-C
IHP
Mr. A S S M Sita Rama Murthy / Mr. J Rajasekhar
III-ME-ABC
ROBOTICS
Mr. Ch Laxmi Mohankumar
III-ME-ABC
NDE
Mr. K L Kishore
III-ME-ABC
ROBOTICS
Mr. Ch Laxmi Mohankumar
III-ME-ABC
ECE A CN
Mr.K.SRAVAN KUMAR/ Mr.M.SRINIVAS
Team Name: III-ECE-ABCD
VLSI
Mr.P.BUJJIBABU/ Mr.N.V.SATYANARAYANA
Team Name: III-ECE-AB
DSP Prof.
G.SRI DEVI
Team Name: III-ECE-AB
BME
Mr.B.SRINIVAS/Mrs.P.KRISHNA VENI
Team Name: III-ECE-AB
MP&MC
Dr.SONGHITHA MISRA/Mr.V.SIDHARTHA
Team Name: III-ECE-AB
VLSI
Mr.P.BUJJIBABU/ Mr.N.V.SATYANARAYANA
Team Name: III-ECE-AB
BME
Mr.B.SRINIVAS/Mrs.P.KRISHNA VENI
Team Name: III-ECE-AB
DSP Prof.
G.SRI DEVI
Team Name: III-ECE-AB
CN
Mr.K.SRAVAN KUMAR/ Mr.M.SRINIVAS
Team Name: III-ECE-ABCD
VLSI
Mr.P.BUJJIBABU/ Mr.N.V.SATYANARAYANA
Team Name: III-ECE-AB
BME
Mr.B.SRINIVAS/Mrs.P.KRISHNA VENI
Team Name: III-ECE-AB
MP&MC
Dr.SONGHITHA MISRA/Mr.V.SIDHARTHA
Team Name: III-ECE-AB
B CN
Mr.K.SRAVAN KUMAR/ Mr.M.SRINIVAS
Team Name: III-ECE-ABCD
VLSI
Mr.P.BUJJIBABU/ Mr.N.V.SATYANARAYANA
Team Name: III-ECE-AB
DSP Prof.
G.SRI DEVI
Team Name: III-ECE-AB
BME
Mr.B.SRINIVAS/Mrs.P.KRISHNA VENI
Team Name: III-ECE-AB
MP&MC
Dr.SONGHITHA MISRA/Mr.V.SIDHARTHA
Team Name: III-ECE-AB
VLSI
Mr.P.BUJJIBABU/ Mr.N.V.SATYANARAYANA
Team Name: III-ECE-AB
BME
Mr.B.SRINIVAS/Mrs.P.KRISHNA VENI
Team Name: III-ECE-AB
DSP Prof.
G.SRI DEVI
Team Name: III-ECE-AB
CN
Mr.K.SRAVAN KUMAR/ Mr.M.SRINIVAS
Team Name: III-ECE-ABCD
VLSI
Mr.P.BUJJIBABU/ Mr.N.V.SATYANARAYANA
Team Name: III-ECE-AB
BME
Mr.B.SRINIVAS/Mrs.P.KRISHNA VENI
Team Name: III-ECE-AB
MP&MC
Dr.SONGHITHA MISRA/Mr.V.SIDHARTHA
Team Name: III-ECE-AB
C Computer Networks
Mr.K.Sravan Kumar/Mr.M.Srinivas
Team Name: III ECE ABCD
Microprocessors & Microcontrollers
Mrs.N.Radha/Mr. G.Ajay Shankar/M.Visweswararao
Team Name: III ECE CD
Digital Signal Processing
Mr. V.Satyanarayana/Mr.G.Ramanaidu
Team Name: III ECE CD
Bio-medical Engineering
Mr.S.Jagadeesh/Mr.B.H.K.Bhagath Kumar
Team Name: III ECE CD
VLSI Design
Mrs.Y.Yamini devi
Team Name: III ECE CD
Microprocessors & Microcontrollers
Mrs.N.Radha/Mr. G.Ajay Shankar/M.Visweswararao
Team Name: III ECE CD
Bio-medical Engineering
Mr.S.Jagadeesh/Mr.B.H.K.Bhagath Kumar
Team Name: III ECE CD
Digital Signal Processing
Mr. V.Satyanarayana/Mr.G.Ramanaidu
Team Name: III ECE CD
Computer Networks
Mr.K.Sravan Kumar/Mr.M.Srinivas
Team Name: III ECE ABCD
VLSI Design
Mrs.Y.Yamini devi
Team Name: III ECE CD
MPMC/CN/VLSI/BME
Team Name: III ECE CD
Digital Signal Processing
Mr. V.Satyanarayana/Mr.G.Ramanaidu
Team Name: III ECE CD
D Computer Networks
Mr.K.Sravan Kumar/Mr.M.Srinivas
Team Name: III ECE ABCD
Microprocessors & Microcontrollers
Mrs.N.Radha/Mr. G.Ajay Shankar/M.Visweswararao
Team Name: III ECE CD
Digital Signal Processing
Mr. V.Satyanarayana/Mr.G.Ramanaidu
Team Name: III ECE CD
Bio-medical Engineering
Mr.S.Jagadeesh/Mr.B.H.K.Bhagath Kumar
Team Name: III ECE CD
VLSI Design
Mrs.Y.Yamini devi
Team Name: III ECE CD
Microprocessors & Microcontrollers
Mrs.N.Radha/Mr. G.Ajay Shankar/M.Visweswararao
Team Name: III ECE CD
Bio-medical Engineering
Mr.S.Jagadeesh/Mr.B.H.K.Bhagath Kumar
Team Name: III ECE CD
Digital Signal Processing
Mr. V.Satyanarayana/Mr.G.Ramanaidu
Team Name: III ECE CD
Computer Networks
Mr.K.Sravan Kumar/Mr.M.Srinivas
Team Name: III ECE ABCD
VLSI Design
Mrs.Y.Yamini devi
MPMC/CN/VLSI/BME
Team Name: III ECE CD
Digital Signal Processing
Mr. V.Satyanarayana/Mr.G.Ramanaidu
Team Name: III ECE CD
CSE A ECOMMERCE
DR.M.V.RAJESH
TEAM NAME III CSE REVISION
WEB TECHNOLOGIES
MR. BRSS RAJU/ MS. T. SUDHA RANI
TEAM NAME III CSE REVISION
STT
MR.CH. UDAY BHASKAR
TEAM NAME III CSE REVISION
DATAWARE HOUSING AND DATA MINING
MR.M.KALYAN RAM/MR.KNSL KUMAR
TEAM NAME III CSE REVISION
COMPUTER NETWORKS
DR.T. RAMA REDDY/ Ms. G. Aparna
TEAM NAME III CSE REVISION
HUMAN COMPUTER INTERACTION
MR.N. SIVA KUMAR
TEAM NAME III CSE REVISION
ECOMMERCE
DR.M.V.RAJESH
TEAM NAME III CSE REVISION
WEB TECHNOLOGIES
MR. BRSS RAJU/ MS. T. SUDHA RANI
TEAM NAME III CSE REVISION
STT
MR.CH. UDAY BHASKAR
TEAM NAME III CSE REVISION
DATAWARE HOUSING AND DATA MINING
MR.M.KALYAN RAM/MR.KNSL KUMAR
TEAM NAME III CSE REVISION
COMPUTER NETWORKS
DR.T. RAMA REDDY
TEAM NAME III CSE REVISION
HUMAN COMPUTER INTERACTION
MR.N. SIVA KUMAR
TEAM NAME III CSE REVISION
B ECOMMERCE
DR.M.V.RAJESH
TEAM NAME III CSE REVISION
WEB TECHNOLOGIES
MR. BRSS RAJU/ MS. T. SUDHA RANI
TEAM NAME III CSE REVISION
STT
MR.CH. UDAY BHASKAR
TEAM NAME III CSE REVISION
DATAWARE HOUSING AND DATA MINING
MR.M.KALYAN RAM/MR.KNSL KUMAR
TEAM NAME III CSE REVISION
COMPUTER NETWORKS
DR.T. RAMA REDDY/ Ms. G. Aparna
TEAM NAME III CSE REVISION
HUMAN COMPUTER INTERACTION
MR.N. SIVA KUMAR
TEAM NAME III CSE REVISION
ECOMMERCE
DR.M.V.RAJESH
TEAM NAME III CSE REVISION
WEB TECHNOLOGIES
MR. BRSS RAJU/ MS. T. SUDHA RANI
TEAM NAME III CSE REVISION
STT
MR.CH. UDAY BHASKAR
TEAM NAME III CSE REVISION
DATAWARE HOUSING AND DATA MINING
MR.M.KALYAN RAM/MR.KNSL KUMAR
TEAM NAME III CSE REVISION
COMPUTER NETWORKS
DR.T. RAMA REDDY
TEAM NAME III CSE REVISION
HUMAN COMPUTER INTERACTION
MR.N. SIVA KUMAR
TEAM NAME III CSE REVISION
C ECOMMERCE
Mr. K. Arun bhaskar
TEAM NAME III CSE C & IT
WEB TECHNOLOGIES
MS. S. Neelima
TEAM NAME III CSE C & IT
STT
MR.CH. UDAY BHASKAR
TEAM NAME III CSE & IT STT
DATAWARE HOUSING AND DATA MINING
MR.A.K. Chakravarthy
TEAM NAME III CSE C & IT
COMPUTER NETWORKS
DR.T. RAMA REDDY/ Ms. G. Aparna
TEAM NAME III CSE
BIO INFORMATICS
MS. T. SUDHA RANI
III CSE C
ECOMMERCE
Mr. K. Arun bhaskar
TEAM NAME III CSE C & IT
WEB TECHNOLOGIES
MS. S. Neelima
TEAM NAME III CSE C & IT
STT
MR.CH. UDAY BHASKAR
TEAM NAME III CSE & IT STT
DATAWARE HOUSING AND DATA MINING
MR.A.K. Chakravarthy
TEAM NAME III CSE C & IT
COMPUTER NETWORKS
DR.T. RAMA REDDY/ Ms. G. Aparna
TEAM NAME III CSE
BIO INFORMATICS
MS. T. SUDHA RANI
III CSE C
IT A ECOM
K.Arun Bhaskar
Team Name:III-CSE-C&IT
WT
S.Neelima
Team Name:III-CSE-C&IT
STT
CH.Uday Bhaskar
Team Name:III-CSE&IT STT
DWDM
A.K.Chakravarthy
Team Name:III-CSE-C&IT
OOAD
H.Gautam
Team Name:III-IT
DAA
M.Raja Babu
Team Name:III-IT
ECOM
K.Arun Bhaskar
Team Name:III-CSE-C&IT
WT
S.Neelima
Team Name:III-CSE-C&IT
STT
CH.Uday Bhaskar
Team Name:III-CSE&IT STT
DWDM
A.K.Chakravarthy
Team Name:III-CSE-C&IT
OOAD
H.Gautam
Team Name:III-IT
DAA
M.Raja Babu
Team Name:III-IT
PT A WELL COMPLETIONS
V.SRIMANARAYNA
Team Name: III PT- A
SURFACE PRODUCTION OPERATIONS
E.NANDISH
Team Name: III PT- A
NGH
M.V.V.S.ANUPRAKASH
Team Name: III PT- A
PRPE
DR.T.ANIL KUMAR
Team Name: III PT- A
PRE-1
R.SRINIVAS RAO
Team Name: III PT- A
PPE
M.V.V.S.ANUPRAKASH
Team Name: III PT A
WELL COMPLETIONS
V.SRIMANARAYNA
Team Name: III PT- A
SURFACE PRODUCTION OPERATIONS
E.NANDISH
Team Name: III PT- A
NGH
M.V.V.S.ANUPRAKASH
Team Name: III PT- A
PRPE
DR.T.ANIL KUMAR
Team Name: III PT- A
PRE-1
R.SRINIVAS RAO
Team Name: III PT- A
PPE
M.V.V.S.ANUPRAKASH
Team Name: III PT A
B FLNG
E.NANDISH
Team Name: III PT- B
PRPE
DR.T.ANIL KUMAR
Team Name: III PT- B
WELL COMPLETIONS)
DR.R.GIRI PRASAD
Team Name: III PT-B
PPE
V.SRIMANARAYNA
Team Name: III PT- B
FLNG
E.NANDISH
Team Name: III PT- B
PRE-1
R.SRINIVAS RAO
Team Name: III PT- B
FLNG
E.NANDISH
Team Name: III PT- B
PRPE
DR.T.ANIL KUMAR
Team Name: III PT- B
WELL COMPLETIONS)
DR.R.GIRI PRASAD
Team Name: III PT B
PPE
V.SRIMANARAYNA
Team Name: III PT- B
PPE
V.SRIMANARAYNA
Team Name: III PT- B
PRE-1
R.SRINIVAS RAO
Team Name: III PT-B
Min.E A UGMMT
V.VINOD KUMAR
TEAM NAME-III-MIN
MINING MACHINERY
P.SAI KRISHNA
TEAM NAME-III-MIN
UGMMT
V.VINOD KUMAR
TEAM NAME-III-MIN
MINING MACHINERY
P.SAI KRISHNA
TEAM NAME-III-MIN
RFE
J.YERNAIDU
TEAM NAME-III-MIN
MFSH
DR.A.K.TRIPATHI
TEAM NAME-III-MIN
RFE
J.YERNAIDU
TEAM NAME-III-MIN
MFSH
DR.A.K.TRIPATHI
TEAM NAME-III-MIN
MEE-2
J.YERNAIDU
TEAM NAME-III-MIN
MP
SATYAJEET PARIDA
TEAM NAME-III-MIN
MEE-2
J.YERNAIDU
TEAM NAME-III-MIN
MP
SATYAJEET PARIDA
TEAM NAME-III-MIN
Ag.E A Design of Soil, Water Conservation and Farm Structures
N.V. Gowtham Deekshithulu
Team Name: III AGE
Soil and Water Conservation Engineering
G. Sujatha
Team Name: III AGE
Green House Technology
Vikram Singh
Team Name: III AGE
Post Harvest Engineering for Horticultural Produce
S. Jhansi Lakshmi
Team Name: III AGE
Design of Soil, Water Conservation and Farm Structures
N.V. Gowtham Deekshithulu
Team Name: III AGE
Green House Technology
Vikram Singh
Team Name: III AGE
Post Harvest Engineering for Horticultural Produce
S. Jhansi Lakshmi
Team Name: III AGE
Soil and Water Conservation Engineering
G. Sujatha
Team Name: III AGE
Human Engineering Safety
J. Pavani
Team Nane: III AGE
Production Technology
C. Ram Mohan Rao
Team Name: III AGE
Human Engineering Safety
J. Pavani
Team Nane: III AGE
Production Technology
C. Ram Mohan Rao
Team Name: III AGE

B.Tech VIII Semester Online Revision Classes Time Table


DEPARTMENTS MONDAY TUESDAY WEDNESDAY THURSDAY
DAY/ BRANCH Section Session-1
(09:00AM -10:30 AM)
Session-2
(10:30AM -12:00 PM)
Session-1
(09:00AM -10:30 AM)
Session-2
(10:30AM -12:00 PM)
Session-1
(09:00AM -10:30 AM)
Session-2
(10:30AM -12:00 PM)
Session-1
(09:30AM -10:30 AM)
Session-2
(10:30AM -12:00 PM)
CE A SOLID & HAZARDOUS WASTE MANAGEMENT
P LAKSHMI
Team name:IV CE AB
PRESTRESSED CONCRETE
L N Chowhan
Team name:IV CE AB
ESTIMATION,SPECIFICATIONS & CONTRACTS
T Sai krishna
Team name:IV CE AB
CONSTRUCTION TECHNOLOGY & MANAGEMENT
GDN Santoshi
Team name:IV CE AB
PRESTRESSED CONCRETE
L N Chowhan
Team name:IV CE AB
SOLID & HAZARDOUS WASTE MANAGEMENT
P LAKSHMI
Team name:IV CE AB
CONSTRUCTION TECHNOLOGY & MANAGEMENT
GDN Santoshi
Team name:IV CE AB
ESTIMATION,SPECIFICATIONS & CONTRACTS
T Sai krishna
Team name:IV CE AB
B SOLID & HAZARDOUS WASTE MANAGEMENT
P LAKSHMI
Team name:IV CE AB
PRESTRESSED CONCRETE
L N Chowhan
Team name:IV CE AB
ESTIMATION,SPECIFICATIONS & CONTRACTS
T Sai krishna
Team name:IV CE AB
CONSTRUCTION TECHNOLOGY & MANAGEMENT
GDN Santoshi
Team name:IV CE AB
PRESTRESSED CONCRETE
L N Chowhan
Team name:IV CE AB
SOLID & HAZARDOUS WASTE MANAGEMENT
P LAKSHMI
Team name:IV CE AB
CONSTRUCTION TECHNOLOGY & MANAGEMENT
GDN Santoshi
Team name:IV CE AB
ESTIMATION,SPECIFICATIONS & CONTRACTS
T Sai krishna
Team name:IV CE AB
EEE A DIGITAL CONTROL SYSTEMS
K. DURGENDRA KUMAR
Team Name: IV EEE AB
HIGH VOLTAGE DIRECT CURRENT TRANSMISSION
R.S. SUDHAKAR
Team Name: IV EEE AB
ELECTRICAL DISTRIBUTION SYSTEMS
CH.AMARENDRA
Team Name: IV EEE AB
POWER SYSTEM REFORMS
K RAMBABU
Team Name: IV EEE AB
DIGITAL CONTROL SYSTEMS
K. DURGENDRA KUMAR
Team Name: IV EEE AB
HIGH VOLTAGE DIRECT CURRENT TRANSMISSION
R.S. SUDHAKAR
Team Name: IV EEE AB
ELECTRICAL DISTRIBUTION SYSTEMS
CH.AMARENDRA
Team Name: IV EEE AB
POWER SYSTEM REFORMS
K RAMBABU
Team Name: IV EEE AB
B DIGITAL CONTROL SYSTEMS
K. DURGENDRA KUMAR
Team Name: IV EEE AB
HIGH VOLTAGE DIRECT CURRENT TRANSMISSION
R.S. SUDHAKAR
Team Name: IV EEE AB
ELECTRICAL DISTRIBUTION SYSTEMS
CH.AMARENDRA
Team Name: IV EEE AB
POWER SYSTEM REFORMS
K RAMBABU
Team Name: IV EEE AB
DIGITAL CONTROL SYSTEMS
K. DURGENDRA KUMAR
Team Name: IV EEE AB
HIGH VOLTAGE DIRECT CURRENT TRANSMISSION
R.S. SUDHAKAR
Team Name: IV EEE AB
ELECTRICAL DISTRIBUTION SYSTEMS
CH.AMARENDRA
Team Name: IV EEE AB
POWER SYSTEM REFORMS
K RAMBABU
Team Name: IV EEE AB
ME A UCMP
Mr. A S S M Sita Rama Murthy
IV-ME-AB
NDE
Mr. Ch Laxmi Mohankumar
IV-ME-A
AE
Mr. A Suman Babu
IV-ME-A
NDE
Mr. Ch Laxmi Mohankumar
IV-ME-A
PPC
Mrs. M Anusha
IV-ME-A
UCMP
Mr. A S S M Sita Rama Murthy
IV-ME-AB
PPC
Mrs. M Anusha
IV-ME-A
AE
Mr. A Suman Babu
IV-ME-A
B UCMP
Mr. A S S M Sita Rama Murthy
IV-ME-AB
PPC
Mr. A Sirisha Bhadra Kali
IV-ME-B
AE
Mr. J D Venkatesh
IV-ME-B
PPC
Mr. A Sirisha Bhadra Kali
IV-ME-B
NDE
Mr. K L Kishore
IV-ME-B
UCMP
Mr. A S S M Sita Rama Murthy
IV-ME-AB
NDE
Mr. K L Kishore
IV-ME-B
AE
Mr. J D Venkatesh
IV-ME-B
C UCMP
Mrs. V Pragna
IV-ME-C
PPC
Mr. SDVVS Bhimesh Reddy
IV-ME-C
PPC
Mr. SDVVS Bhimesh Reddy
IV-ME-C
AE
Dr. Santoshkumar Dash
IV-ME-C
NDE
Mr. Rajeshkumar
IV-ME-C
UCMP
Mrs. V Pragna
IV-ME-C
NDE
Mr. Rajeshkumar
IV-ME-C
AE
Dr. Santoshkumar Dash
IV-ME-C
ECE A SC
Mr.B.Vidheya raju
Team Name:IV-ECE-AB
CMC
Mr.K.H.K.Prasad
Team Name:IV-ECE-AB
EMI
Mrs.K.Devi Bhavani
Team Name:IV-ECE-AB
WSN
Mr.K.Koteswara Rao
Team Name:IV-ECE-AB
CMC
Mr.K.H.K.Prasad
Team Name:IV-ECE-AB
SC
Mr.B.Vidheya raju
Team Name:IV-ECE-AB
WSN
Mr.K.Koteswara Rao
Team Name:IV-ECE-AB
EMI
Mrs.K.Devi Bhavani
Team Name:IV-ECE-AB
B SC
Mr.B.Vidheya raju
Team Name:IV-ECE-AB
CMC
Mr.K.H.K.Prasad
Team Name:IV-ECE-AB
EMI
Mrs.K.Devi Bhavani
Team Name:IV-ECE-AB
WSN
Mr.K.Koteswara Rao
Team Name:IV-ECE-AB
CMC
Mr.K.H.K.Prasad
Team Name:IV-ECE-AB
SC
Mr.B.Vidheya raju
Team Name:IV-ECE-AB
WSN
Mr.K.Koteswara Rao
Team Name:IV-ECE-AB
EMI
Mrs.K.Devi Bhavani
Team Name:IV-ECE-AB
C Electronic Measurememt & Instrument
Mr.S.Krishna/Mr.B.H.K. Bhagath Kumar
Team Name: IV ECE CD
Wireless Sensor Networks
Mr.M.S.R.Sekhar
Team Name: IV ECE CD
Cellular Mobile Communication
Mr.S.Hari Chandra Prasad
Team Name: IV ECE CD
Sattellite Communication
Dr N. R.Dinesh babu/Mr.P.Kishor Kumar
Team Name: IV ECE CD
Wireless Sensor Networks
Mr.M.S.R.Sekhar
Team Name: IV ECE CD
Electronic Measurememt & Instrument
Mr.S.Krishna/Mr.B.H.K. Bhagath Kumar
Team Name: IV ECE CD
Sattellite Communication
Dr N. R.Dinesh babu/Mr.P.Kishor Kumar
Team Name: IV ECE CD
Cellular Mobile Communication
Mr.S.Hari Chandra Prasad
Team Name: IV ECE CD
D Electronic Measurememt & Instrument
Mr.S.Krishna/Mr.B.H.K. Bhagath Kumar
Team Name: IV ECE CD
Wireless Sensor Networks
Mr.M.S.R.Sekhar
Team Name: IV ECE CD
Cellular Mobile Communication
Mr.S.Hari Chandra Prasad
Team Name: IV ECE CD
Sattellite Communication
Dr N. R.Dinesh babu/Mr.P.Kishor Kumar
Team Name: IV ECE CD
Wireless Sensor Networks
Mr.M.S.R.Sekhar
Team Name: IV ECE CD
Electronic Measurememt & Instrument
Mr.S.Krishna/Mr.B.H.K. Bhagath Kumar
Team Name: IV ECE CD
Sattellite Communication
Dr N. R.Dinesh babu/Mr.P.Kishor Kumar
Team Name: IV ECE CD
Cellular Mobile Communication
Mr.S.Hari Chandra Prasad
Team Name: IV ECE CD
CSE A DISTRIBUTED SYSTEMS
MR.V. RAVIKISHORE/ MS. G. APARNA
TEAM NAME IV CSE REVISION
MACHINE LEARNING
MR.G. UMA MAHESH/ KNSL KUMAR/ K DEVIPRIYA
TEAM NAME IV CSE REVISION
OPERATION RESEARCH
DR. R. SRINIVAS/ MS. D MAHESHWARI
TEAM NAME IV CSE REVISION
MANAGEMENT SCIENCE
MS. HYMAVATHI
TEAM NAME IV CSE IT
DISTRIBUTED SYSTEMS
MR.V. RAVIKISHORE/ MS. G. APARNA
TEAM NAME IV CSE REVISION
MACHINE LEARNING
MR.G. UMA MAHESH/ KNSL KUMAR/ K DEVIPRIYA
TEAM NAME IV CSE REVISION
OPERATION RESEARCH
DR. R. SRINIVAS/ MS. D MAHESHWARI
TEAM NAME IV CSE REVISION
MANAGEMENT SCIENCE
MS. HYMAVATHI
TEAM NAME IV CSE IT
B DISTRIBUTED SYSTEMS
MR.V. RAVIKISHORE/ MS. G. APARNA
TEAM NAME IV CSE REVISION
MACHINE LEARNING
MR.G. UMA MAHESH/ KNSL KUMAR/ K DEVIPRIYA
TEAM NAME IV CSE REVISION
OPERATION RESEARCH
DR. R. SRINIVAS/ MS. D MAHESHWARI
TEAM NAME IV CSE REVISION
MANAGEMENT SCIENCE
MS. HYMAVATHI
TEAM NAME IV CSE IT
DISTRIBUTED SYSTEMS
MR.V. RAVIKISHORE/ MS. G. APARNA
TEAM NAME IV CSE REVISION
MACHINE LEARNING
MR.G. UMA MAHESH/ KNSL KUMAR/ K DEVIPRIYA
TEAM NAME IV CSE REVISION
OPERATION RESEARCH
DR. R. SRINIVAS/ MS. D MAHESHWARI
TEAM NAME IV CSE REVISION
MANAGEMENT SCIENCE
MS. HYMAVATHI
TEAM NAME IV CSE IT
C DISTRIBUTED SYSTEMS
MR.V. RAVIKISHORE/ MS. G. APARNA
TEAM NAME IV CSE REVISION
MACHINE LEARNING
MR.G. UMA MAHESH/ KNSL KUMAR/ K DEVIPRIYA
TEAM NAME IV CSE REVISION
OPERATION RESEARCH
DR. R. SRINIVAS/ MS. D MAHESHWARI
TEAM NAME IV CSE REVISION
MANAGEMENT SCIENCE
MS. HYMAVATHI
TEAM NAME IV CSE IT
DISTRIBUTED SYSTEMS
MR.V. RAVIKISHORE/ MS. G. APARNA
TEAM NAME IV CSE REVISION
MACHINE LEARNING
MR.G. UMA MAHESH/ KNSL KUMAR/ K DEVIPRIYA
TEAM NAME IV CSE REVISION
OPERATION RESEARCH
DR. R. SRINIVAS/ MS. D MAHESHWARI
TEAM NAME IV CSE REVISION
MANAGEMENT SCIENCE
MS. HYMAVATHI
TEAM NAME IV CSE IT
IT A DS
G.Lakshmi Kranthi
Team Name:IV-IT
MIS
V.V.Gopala Rao
Team Name:IV-IT
SQA
G.Siva Sankar
Team Name:IV-IT
MS
B.Hymavathi
Team Name:IV CSE IT
DS
G.Lakshmi Kranthi
Team Name:IV-IT
MIS
V.V.Gopala Rao
Team Name:IV-IT
SQA
G.Siva Sankar
Team Name:IV-IT
MS
B.Hymavathi
Team Name:IVCSE IT
PT A SSE
M.V.V.S.ANUPRAKASH
Team Name: IV PT- AB
HSE&FE
DR.R.GIRI PRASAD
Team Name: IV PT- AB
PEPR
CH.SUBBA RAO
Team Name: IV PT -AB
EOR
DR.R.GIRI PRASAD
Team Name: IV PT- AB
SSE
M.V.V.S.ANUPRAKASH
Team Name: IV PT- AB
HSE&FE
DR.R.GIRI PRASAD
Team Name: IV PT- AB
PEPR
CH.SUBBA RAO
Team Name: IV PT -AB
EOR
DR.R.GIRI PRASAD
Team Name: IV PT- AB
Min.E A PSMP
R.SUDHAKAR REDDY
TEAM NAME-IV-MIN
MINE ECONOMICS
SATYAJEET
PARIDA TEAM NAME-IV-MIN
PSMP
R.SUDHAKAR REDDY
TEAM NAME-IV-MIN
MINE ECONOMICS
SATYAJEET PARIDA
TEAM NAME-IV-MIN
PPC
K.SRINIVAS
TEAM NAME-IV-MIN
MHSE
P.SAI KRISHNA
TEAM NAME-IV-MIN
PPC
K.SRINIVAS
TEAM NAME-IV-MIN
MHSE
P.SAI KRISHNA
TEAM NAME-IV-MIN
Ag.E A Agro Industries and Bi-Product Utilization
V. Sai Krishna
Team Name: IV AGE
No Class Agricultural Extension Techniques and Business Management
N.V. Gowtham Deekshithulu
Team Name: IV AGE
Human Engineering Safety
J. Pavani
Team Name: IV AGE
Agro Industries and Bi-Product Utilization
V. Sai Krishna
Team Name: IV AGE
No Class Agricultural Extension Techniques and Business Management
N.V. Gowtham Deekshithulu
Team Name: IV AGE
Human Engineering Safety
J. Pavani
Team Name: IV AGE